Techniki nadruków

Nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w branży drukarskiej sprawiają, że niemalże każdy pomysł na nadruk na odzieży lub gadżetach reklamowych może zostać zrealizowany bez trudności. Obecnie nadruki wykonywane są za pomocą różnorodnych technik, a wybór odpowiedniej metody uzależniony jest zarówno od rodzaju materiału, jak i kolorystyki nadruku oraz stopnia skomplikowania jego projektu. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne techniki i w jakich sytuacjach każda z nich sprawdza się najlepiej.

 

Najpopularniejsze metody wykonywania nadruku

Planujesz zamówić koszulki z nadrukiem lub artykuły reklamowe do swojej firmy? Przed wyborem konkretnej drukarni, koniecznie sprawdź, czym różnią się od siebie poszczególne technik nadruku. W zależności od tego, czy chcesz wykonać prosty nadruk logo na koszulkach, które podarujesz Klientom lub planujesz stworzyć spersonalizowaną poduszkę ze zdjęciem dla bliskiej Ci osoby, metoda jego wykonania będzie inna.

 

Obecnie do najpopularniejszych technik druku, które są wykorzystywane przy produkcji gadżetów firmowych oraz spersonalizowanych prezentów, należą m.in.:

  • sublimacja,
  • folia flex druk,
  • flex-flock,
  • sitodruk.

 

metody wykonywania nadruku na odzieży
Obecnie dostępnych jest wiele metod wykonywania nadruku na odzieży i gadżetach reklamowych

 

Poniżej przedstawiamy ich największe zalety, a także ograniczenia związane z zastosowaniem tych technik nadruku.

 

Sublimacja

Technika sublimacji będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku, jeśli chcemy nadrukować na koszulce zdjęcie i zależy nam przede wszystkim na jego trwałości i jak najdokładniejszym odwzorowaniu. Wykonywanie nadruku za pomocą tej metody rozpoczyna się od wydrukowania projektu specjalnymi tuszami na przeznaczonym do tego papierze sublimacyjnym. Następnie za pomocą prasy wgrzewa się go na wybraną tkaninę. Ogromną zaletą tej techniki jest fakt, że nadruki są bardzo trwałe i nie ścierają się nawet podczas prania. Co więcej, cena jest naprawdę przystępna nawet przy niskich nakładach.

 

Warto zaznaczyć, że decydując się na zastosowanie sublimacji, musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami co do wyboru materiału. Tego typu nadruki będą atrakcyjne pod względem wizualnym oraz trwałe tylko na tkaninie poliestrowej (lub zawierającej jego domieszkę) w jasnym kolorze. W tym przypadku niemożliwe jest wykonanie nadruku na materiałach bawełnianych i tekstyliach utrzymanych w ciemnej kolorystyce.

 

Folia flex druk

Do najpopularniejszych technik wykonywania nadruku na odzieży należy także folia flex druk. W tej metodzie na samym początku zadrukowuje się folię flex na solwencie. Następnie za pomocą specjalnych znaczników wycina się wydruki po obrysie. Na kolejnym etapie folię wydłubuje się przy użyciu folii transportowej, przekłada się ją na koszulkę i wgrzewa prasą. Bardzo dużą zaletą tej metody jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz ich trwałość. Poleca się ją szczególnie do wykonywania nadruków wielokolorowych i z gradientami. Niestety ma też pewne ograniczenia - technika ta nie sprawdzi się w przypadku, jeśli nadruk, który chcemy przenieść na koszulkę, składa się z drobnych elementów. Metoda folii flex druk da najlepsze efekty w przypadku prostych wzorów.

 

Flex-flock

Metoda flex-flock najlepiej sprawdzi się w przypadku niezbyt skomplikowanych nadruków. Idealnie nadaje się do wykonywania koszulek z logo firmy i prostych nadruków na gadżetach reklamowych. Proces ich powstawania przebiega następująco - najpierw ploterem wycina się folię, którą następnie przykleja się na materiał i wgrzewa przy pomocy prasy termo transferowej. Decydując się na tę technikę, zyskujemy gwarancję trwałości nadruków - nie musimy obawiać, że w wyniku użytkowania będą szybko się ścierać. Jednak warto zaznaczyć, że nie poleca się stosowania techniki flex-flock w przypadku nadruków wielokolorowych - wtedy koszt jego wykonania jest znacznie droższy, ponieważ proces powstawania nadruku staje się bardziej skomplikowany. Warto zaznaczyć, że za pomocą tej metody nie można uzyskać gradientów. Dlatego, jeśli Twój projekt nadruku ma skomplikowane przejścia tonalne, uzyskany efekt może nie być dla Ciebie w pełni satysfakcjonujący.

 

Decydując się na zastosowanie tej techniki, zyskujemy bardzo dużą swobodę w zakresie wyboru tkaniny. Nadruki można wykonywać na przedmiotach różnego typu - począwszy od odzieży, poprzez torby, aż po parasole. W dodatku opcja ta jest bardzo opłacalna finansowo, nawet jeśli zamierasz zamówić tylko jedną sztukę danego produktu.

 

Sitodruk

Metoda sitodrukowa daje nam nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o wybór materiału do zadruku. Niezależnie od tego, czy chcemy wykonać nadruk na odzieży, plastiku, materiałowych torbach, czy też plakatach, możemy być pewni, że jego jakość będzie bardzo wysoka. A co najważniejsze - nie będziemy musieli obawiać się, że wyblaknie, popęka lub zetrze się, nawet jeśli dany przedmiot będzie używany bardzo często. Nadruki wykonane za pomocą tej metody są wodoodporne, dlatego ryzyko jego zniszczenia w czasie prania jest bardzo małe.

 

W przypadku techniki sitodrukowej proces powstawania nadruku polega na przeciskaniu farby drukarskiej przez szablon z sitami bezpośrednio na produkt. Wzór przeniesiony w ten sposób na tkaninę utwardza się dodatkowo za pomocą wysokiej temperatury - farba musi osiągnąć 160 stopni, aby została odpowiednio utrwalona. Warto mieć świadomość tego, że w koszt wykonania nadruku wchodzi także przygotowanie szablonu oraz koszt użytych farb. Dlatego opcja ta jest najkorzystniejsza pod względem finansowym, jeśli zamierzamy zamówić wiele sztuk konkretnego produktu.

 

Jeśli szukasz drukarni, która wykona dla Ciebie nadruk na odzieży, gadżetach reklamowych lub materiałach poligraficznych, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. W Kadok nadruki wykonujemy metodą sitodrukową, folii flex druk, flex-flock oraz sublimacji. Nasi klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo w zakresie doboru techniki, która zapewni im największą trwałość nadruku.

 

Zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

+48 888 533 811 +48 881 444 156 lub napisz do nas!

Kadok.pl © Copyright 2021. All Righs Reserved.
realizacja: SEM7.pl