Dzięki sitodrukowi wykonywanie nadruków na różnego rodzaju tkaninach, drewnie czy tworzywach sztucznych jest możliwe i osiągalne cenowo praktycznie dla każdego. Jest to metoda, która ułatwia zadrukowywanie powierzchni płaskich, jak i cylindrycznych - koszulek, toreb, długopisów czy innych przedmiotów, które najczęściej bywają wykorzystywane jako materiały reklamowe. Jak powstaje taki nadruk?
Druk sitowy bardzo łatwo można sobie wyobrazić jako pończochę rozciągniętą na szablonie, którą pokrywa się farbą. A zatem jeśli chodzi o gęstość siatki w tej pończosze, jak również i o siatki do sitodruku, rodzaje oczek mają bardzo duży wpływ na efekt finalny, czyli jakość wydruku. Gęstość siatki oznaczana jest jako ilość włókien poliestrowych lub poliamidowych na 1 cm kwadratowy. Im więcej ich jest, tym gęstsza jest siatka. To bardzo ważne, ponieważ siatek o wysokiej gęstości używa się do nadruków bardzo precyzyjnych - z dużą ilością szczegółów, ponieważ najlepiej odwzorowują one kontury. Z kolei rzadsze siatki do druku sitowego mogą być dobrym wyborem w przypadku gęstych farb, jak również farb brokatowych, w których cząstki brokatu mogłyby się zatrzymywać w oczkach zbyt gęstej siatki.
Tego rodzaju profesjonalne materiały poligraficzne kupuje się w sklepach z zaopatrzeniem drukarni. Występują one zwinięte w rolkę, ale można również zakupić gotowe siatki napięte na specjalnych aluminiowych ramach. Ten rodzaj produktu kupuje się na metry bieżące, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Siatka do sitodruku jest narzędziem wielokrotnego użytku, ale profesjonalne drukarnie zawsze mają ich odpowiedni zapas w różnych formatach, a także o różnych gęstościach, w zależności od posiadanych maszyn i wykonywanych rodzajów druku sitowego. W zależności od tego, jakiej gęstości jest siatka do sitodruku, cena wynosi od około 50 zł za większe oczka, do około 100 zł za siatki o największej ilości włókien. Klienci, którzy zlecają profesjonalnej drukarni wykonanie nadruku sitowego na materiałach reklamowych, nie muszą znać się dokładnie na właściwościach siatek i sposobach drukowania. Specjaliści, którzy będą się tym zajmowali, dobiorą nie tylko odpowiednie narzędzia i farby, ale również dostosują projekt tak, aby spełniał konkretne drukarskie wymagania i dawał najlepszy efekt finalny wydruku.