Druk DTF (ang. Direct to Film) to jedna z najpopularniejszych i zarazem najnowocześniejszych metod termonadruku powierzchniowego. Wydruki DTF na tle alternatywnych rozwiązań takich jak solwent, flex czy toner wyróżniają się przede wszystkim pod kątem wysokiej trwałości oraz jakości. Bardzo istotne jest także to, że z perspektywy tekstyliów (np. odzieży, toreb, gadżetów) proces druku DTF jest zdecydowanie mniej skomplikowany od pozostałych technik termotransferu. Z tego też powodu technika DTF doskonale sprawdza się zarówno w przypadku nisko, średnio, jak i wysokonakładowych produkcji. Jak dokładnie przebiega proces druku DTF? Jakie urządzenia i preparaty potrzebne są do druku DTF? Jak wydruki DTF zmieniły oblicze współczesnego biznesu? Czy da się wykonać nadruk DTF bez specjalnego proszku transferowego? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.
Z perspektywy aparatury, która niezbędna jest do wykonania zwykłego koszulkowego nadruku DTF przede wszystkim potrzebny jest sprzęt w postaci specjalistycznej drukarki DFT oraz prasy termotransferowej. Ponadto do listy wyposażenia dopisać można także dostosowany rozmiarem do indywidualnych wymagań piec elektryczny. Jeżeli chodzi o sam druk DTF pamiętać trzeba także o elementarnych narzędziach introligatorskich, specjalistycznym tuszu i proszku DTF oraz folii PET.
Wbrew pozorom proces druku DTF wcale nie jest tak czasochłonny jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Podobnie jak w przypadku wielu innych branży, profesjonaliści są w stanie w mniejszym lub większym stopniu zautomatyzować proces druku DTF. W przypadku działalności na mniejszą skalę bardzo istotne są również indywidualne umiejętności i doświadczenie drukarza. Przy najprostszej i najmniej rozbudowanej konfiguracji sprzętowej, wydruki DTF powstają w czasie nieprzekraczającym kilkunastu minut.
Przed przystąpieniem do druku DFT trzeba wpierw przygotować projekt nadruku oraz skonfigurować odpowiednio drukarkę. Wszelkiego rodzaju błędy (np. lustrzane odbicie tekstu, drukowanie czarnego tła na czarnym materiale itp.) łatwo wyeliminować można dzięki wsparciu doświadczonych profesjonalistów oraz możliwościom nowoczesnego oprogramowania komputerowego. Jeżeli na etapie projektowania i konfigurowania ustawień drukarki ktoś się pomyli, to niestety cały proces trzeba będzie zaczynać od nowa. Z tego też powodu przed przystąpieniem do właściwego druku warto upewnić się, czy wszystko jest prawidłowo ustawione.
Jak tylko drukarka skończy pracować, trzeba być gotowym do tego, aby obtoczyć delikatnie rozgrzany jeszcze wydruk w specjalistycznym proszku DFT. Bardzo ważne jest również to, aby przypadkiem nie dotknąć palcem (lub rękawiczką) nadruku. Wspomniany wcześniej proszek DFT pełni bardzo drobno zmielony klej do tkanin, który pełni też funkcję podkładu i aktywatora. Po obsypaniu nadruku proszkiem nadmiar wystarczy delikatnie strząsnąć do pojemnika. W naszej firmie proces ten został zautomatyzowany, dzięki temu możemy wydrukować do 200 metrów DTF dziennie.
Przed przystąpieniem do właściwego termotransferu wzoru na docelowej tkaninie trzeba go jeszcze utrwalać przez kilka minut w piecu temperaturze około 110 stopni Celsjusza. Ostatnim etapem drukowania DFT jest prasowanie termotransferowe. Przed umieszczeniem nadruku na docelowej tkaninie warto ją najpierw przynajmniej raz docisnąć prasą, ponieważ usunie to potencjalne nierówności i zagięcia materiału. Pomijając ten krok, bardzo łatwo się można przyczynić do odczuwalnego pogorszenia estetyki i trwałości nadruku DFT. Warto pamiętać też o tym, że pomiędzy nadrukiem a prasą powinna znajdować się dodatkowa warstwa folii PET. Parametry takie jak temperatura i czas prasowania zależne są przede wszystkim od zaleceń producenta proszku oraz rodzaju materiału.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy w jak wielu biznesach i branżach korzysta się codziennie z dobrodziejstw technologii DFT. Ozdobiona logiem firmy odzież robocza jest doskonałym przykładem zastosowania wydruków DTF w biznesie. Mając na uwadze, jak wiele nowoczesnych przedsiębiorstw zmaga się z procesem kreowania odpowiedniego wizerunku w oczach klientów albo pracowników łatwo zrozumieć można, dlaczego wydruki DTF są takie popularne. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się także w przypadku wszelkiego rodzaju gadżetów, akcesoriów biurowych czy toreb zakupowych. Warto zwrócić też uwagę, iż w porównaniu do większości pozostałych strategii brandingu firmy nadruki DFT są zdecydowanie jednym z najtańszych i najbardziej skutecznych sposobów kreowania wizerunku.
Z technicznego punktu widzenia proszek DFT nie jest potrzebny na etapie drukowania, ponieważ w procesie druku DFT pełni on przede wszystkim rolę kleju do tkanin i aktywatora. Technologia druku DTF wykorzystuje najczęściej proszki transferowe typu TPU w kolorze białym, ale warto wspomnieć też iż dostępny jest wariant czarny, który zapobiega migracji koloru przy kolorowych tkaninach
Wydruki DTF cieszą się ogromną popularnością na całym świecie ze względu na niezwykle wysoką jakość nadruku. Na tle alternatywnych rozwiązań takich jak cyfrowe DTG (ang. Direct to Garment) technologia DFT wyróżnia się tym, iż tusze nie wsiąkają w żadnym stopniu w podłoże. W praktyce DFT charakteryzuje się wysokim poziomem nasycenia kolorów, naturalnym odwzorowaniem barw i doskonałą jakością przejść tonalnych. Proces druku DTF nie jest szczególnie skomplikowany ani wymagający, więc cenowo rozwiązanie to wypada dużo lepiej niż niemalże wszystkie pozostałe techniki termonadruku. Warto pamiętać też, iż wydruki DFT wykorzystywane są zarówno w przypadku tekstyliów (np. koszulek, toreb, czapek itp.). W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w temacie takim jak nadruku DTF zachęcamy serdecznie do kontaktu z naszymi doświadczonymi specjalistami.