Jak powstają nadruki na odzieży i gadżetach reklamowych?

Chcesz zamówić odzież lub gadżety reklamowe z nadrukiem? Dowiedz się, jak wygląda proces ich powstawania w naszej drukarni.

 

Najważniejsze etapy tworzenia nadruków

W drukarni Kadok nadruki na odzieży i artykułach reklamowych tworzymy zróżnicowanymi metodami - wykorzystujemy sitodruk, flex, flex druk oraz sublimację. Mimo że proces powstawania nadruku w każdej z nich jest inny, zapewniają one równie wysoką jakość oraz trwałość naniesionej w ten sposób grafiki, czy też napisu. Zarówno sitodruk, jak i flex czy sublimacja wytrzymują zazwyczaj tyle, ile wytrzymuje materiał, na którym wykonany był nadruk - niezależnie od tego, jak często będziemy używać konkretnego przedmiotu, nie musimy obawiać się, że wykonany na nim nadruk zniszczy się lub wyblaknie.

 

Warto zaznaczyć, że tworzenie nadruków przebiega dokładnie tak samo, niezależnie od tego, czy nadruk nanosimy na koszulkę, bluzę, czapkę lub inny upominek reklamowy. Poniżej opisujemy, jak wygląda krok po kroku tworzenie nadruku w każdej z wymienionych wcześniej metod.

 

Nadruki sitodrukowe

Najczęściej stosowaną techniką znakowania odzieży i gadżetów reklamowych w drukarni Kadok jest sitodruk. Oto jak w skrócie przebiega proces powstawania nadruku.

Na samym początku warto wymienić urządzenia wykorzystywane przy tworzeniu nadruków metodą sitodrukową:

  • ploter do klisz,
  • kopiorama,
  • myjnia,
  • myjka ciśnieniowa,
  • karuzela.

Wykonując nadruki tą metodą, rozpoczynamy od stworzenia projektu graficznego. Na kolejnym etapie konieczne jest przygotowanie szablonu przystosowanego do druku na kliszach, który umieszcza się na siatce - tzw. matrycy. Szablon ma za zadanie zablokować poszczególne otworki w sicie, aby konkretne miejsca nie zostały zadrukowane. Następnie farbę przeciska się przez wykonany szablon i siatkę na materiał. Aby uzyskać jak najtrwalszy efekt, konkretny przedmiot umieszcza się w piecu grzewczym i wykonany nadruk utwardza się za pomocą wysokiej temperatury.

 

 

Nadruki flex i flex druk

W przypadku techniki flex proces powstawania nadruków wygląda nieco inaczej. Do wykonania nadruku wykorzystuje się ploter tnący oraz prasę termotransferową. W tym przypadku do podstawowych etapów znakowania odzieży i gadżetów reklamowych możemy zaliczyć:

  • stworzenie projektu graficznego,
  • wektoryzację wykonanej grafiki (dzięki temu grafikę można w razie potrzeby powiększać lub zmniejszać, nie ryzykując pogorszenia jej jakości),
  • wycinanie ploterem nadruku z folii,
  • wydłubywanie folii za pomocą folii transportowej,
  • wygrzewanie folii prasą termotransferową na materiał.

 

 

Inną odmianą techniki flex jest metoda flex druk. Od tej opisanej wcześniej odróżnia ją początkowy etap całego procesu - grafiki nie przygotowuje się w formie wektorowej. W tym przypadku rozpoczyna się od zadruku folii flex na solwencie. Dodatkowo, oprócz plotera tnącego i prasy termotransferowej, do wykonania nadruku metodą flex druk, niezbędny jest także ploter drukujący. Pozostałe etapy całego procesu są takie same jak w przypadku techniki flex.

 

 

Nadruki sublimacyjne

Przy tworzeniu nadruków w naszej drukarni wykorzystujemy także metodę sublimacji - tę technikę wybieramy, jeśli nadruk ma zostać wykonany na jasnym materiale. Niezbędnymi w tym przypadku urządzeniami są drukarka oraz prasa termotransferowa.

 

Jeśli chodzi o technikę sublimacji, po uprzednim przygotowaniu projektu, cały proces zaczynamy od zadrukowania papieru sublimacyjnego - za pomocą specjalnych tuszy nanosimy na niego projekt nadruku. W następnej kolejności nadruk jest wygrzewany przy użyciu prasy na konkretny materiał. W odróżnieniu od nich innych metod znakowania odzieży, w tym przypadku tusze wnikają do wnętrza włókna tkaniny, powodując, że odwzorowana grafika ma wyjątkowo wyrazistą kolorystykę. Warto zaznaczyć, że barwniki zawarte w tuszach najlepiej łączą się z tkaninami poliestrowymi. Nie oznacza to jednak, że technika sublimacyjna znajduje zastosowanie tylko na poliestrze. Bardzo dobrze sprawdzą się także tkaniny zawierające mieszankę zarówno poliestru, jak i bawełny. Trzeba mieć jednak świadomość, że większa zawartość poliestru w tkaninie jest równoznaczna z większym nasyceniem i wyrazistością kolorów.

 

Warto zaznaczyć, że nadruki sublimacyjne odznaczają się wysoką wodoodpornością.

 

 

Znakowanie odzieży i gadżetów reklamowych - najtrwalsze materiały

Warto mieć świadomość, że nie wszystkie materiały jednakowo dobrze przyjmują nadruki. Najtrwalszy efekt można uzyskać na bawełnie, poliestrze lub mieszance tych dwóch tkanin.

 

Aby uniknąć mało estetycznego efektu, za każdym razem warto wykonać próbę, czy wybrany przez nas materiał przyjmie nadruk. Do najbardziej problematycznych pod tym względem materiałów można zaliczyć m.in. nylon i gumę - w ich przypadku naniesiona grafika może okazać się mniej trwała.

 

Chcesz zamówić koszulkę, bluzę, torbę lub inny przedmiot z oryginalnym nadrukiem? Skontaktuj się z naszymi specjalistami - dobierzemy najlepszą metodę zadruku w zależności od wybranego materiału i wykonamy dla Ciebie trwały nadruk, który będzie przyciągał wzrok. W drukarni Kadok nadruki wykonujemy już od 1 szt., jednak realizujemy także zlecenia hurtowe.

 

Sprawdź naszą ofertę w zakładkach nadruki na odzieży i gadżety reklamowe. Zapraszamy do współpracy!

 

Zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

+48 881 660 555 +48 533 296 734 lub napisz do nas!

Kadok.pl © Copyright 2021. All Righs Reserved.
realizacja: SEM7.pl