5 cennych porad jak przygotować projekt do druku na ubraniach

Śmieszny obrazek, sentencja czy zdjęcie na koszulce przykuwa wzrok każdej osoby, która nas mija. Nic dziwnego, że tworzenie oryginalnych nadruków na ubraniach cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Unikatowy t-shirt czy bluza znakomicie nadaje się na prezent dla wszystkich, bez względu na wiek czy płeć. Jak można samodzielnie zaprojektować wydruk? Co trzeba zrobić, aby trafił na odzież i zachwycał otoczenie? Czy taki motyw może być trwały?

Jak zrobić projekt na koszulkę?

O czym wielokrotnie można się przekonać na ulicy, mnóstwo ludzi zajmuje się tworzeniem własnych koszulek. Indywidualizm króluje w modzie, więc rzesze pragną się wyróżniać. Unikatowe ubranie to jeden z najłatwiejszych sposobów na bycie dostrzeżonym. Na koszulce, bluzie czy swetrze może znaleźć się cytat z ulubionego filmu, kultowy mem albo motyw, który będzie rozumieć tylko określona grupa.

 

Na samodzielne projektowanie odzieży decydują się nie tylko osoby chcące przykuwać wzrok w tłumie. To świetny sposób na kampanię promocyjną marki, wyróżnienie się na rynku oraz zwiększenie sprzedaży. Prócz tego nietuzinkowe nadruki nierzadko wykorzystuje się w sektorze B2C (Business to Consumer), gdzie poza pozyskiwaniem nowych klientów liczy się zacieśnianie relacji z obecnymi. Kolejne miejsce, w których można zobaczyć unikatowe tekstylia, to targi, konferencje etc.

 

Przygotowanie nadruku nie powinno sprawiać większego problemu nawet temu, kto nie ma doświadczenia. Jak zrobić projekt na koszulkę? Zależy to w dużej mierze od samego motywu. Mniej czasu oraz wysiłku zajmuje wzór złożony z tekstu, z kolei złożona grafika będzie trudniejsza do opracowania. Oryginalny motyw na koszulkę można zaprojektować w odpowiednim programie. Niektóre wystarczy ściągnąć z sieci za darmo, jak np. CorelDraw, który wyróżnia się liczbą funkcji. Inne natomiast są dostępne w określonej cenie. Mogą mieć specjalne narzędzia do tworzenia koszulek czy intuicyjny interfejs (Adobe Illustrator, T-Shirt Factory Deuxe). Początkującym nierzadko wystarczy obróbka motywu w programie takim jak Canva.

Jaka rozdzielczość na koszulkę?

Kiedy przygotowaliśmy już wzór do nadruku, najtrudniejsze za nami. Zanim jednak prześlemy go firmie specjalizującej się w znakowaniu odzieży, musimy się upewnić, że będzie dobrze wyglądał. Zdarza się, że piękna grafika czy zdjęcie po rozciągnięcie staje się niewyraźne. Odpowiada za to zbyt niska rozdzielczość pliku. Jaka rozdzielczość na koszulkę zagwarantuje, że obraz będzie atrakcyjnie prezentował się na ubraniu? Zalecana rozdzielczość wynosi 300 DPI, z kolei formaty plików akceptowanych przez marki drukujące ubrania to PDF, PSD, TiFF czy EPS.

 

Osoby przesyłające pliki JPG powinny pamiętać o zapisaniu ich z minimalną stratą albo bezstratnie. Dzięki temu kompresja nie będzie miała negatywnego wpływu na jakość nadruku. Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to tło. Jeżeli nasz motyw go nie posiada, przy zapisywaniu w formacie JPG plik zapisze się z białym albo innym tłem. Aby tego uniknąć, trzeba zapisać grafikę w formacie PNG.

 

To podstawowe informacje potrzebne do przygotowania wzoru w prawidłowej formie. Najlepszym rozwiązaniem będzie uważne przeczytanie wytycznych podanych przez firmę, której zamierzamy zlecić wykonanie koszulki (lub koszulek). Być może ma własne reguły, co oznacza, że chętni muszą opracować grafikę tak, aby spełniała jej wymagania. Inaczej zadanie nie będzie mogło zostać wykonane albo - co gorsza - wydruk nie będzie prezentować się estetycznie.

 

Opracowując motyw, który ma trafić na ubranie, nie powinniśmy zapominać o niezwykle istotnym aspekcie. To wybór technologii druku. Wśród najpopularniejszych metod można wymienić sublimację, sitodruk oraz termonadruk. Powodzeniem cieszy się również haft komputerowy, druk DTG czy tzw. Subli-Flock.

 

Jak przygotować projekt do druku na ubraniach

Jak przygotować grafikę do druku na ubraniach?

Zazwyczaj firmy oferujące usługę znakowania ubrań mają na swojej stronie specjalne generatory. Posługując się nimi, można zobaczyć, jak koszulka będzie wyglądać z zaprojektowanym przez nas nadrukiem. Możemy zdecydować, w którym miejscu ma się znaleźć motyw, jakiej powinien być wielkości etc. Zwykle mamy też możliwość wyboru fasonu odzieży (koszulka z długimi lub krótkimi rękawami, bluza rozpinana, z kapturem, dekolt okrągły etc.). Niektóre firmy proponują klientom ubrania standardowej jakości albo klasy premium, np. z bawełny organicznej. Finalny koszt zamówienia będzie uzależniony od opcji, które wytypuje kupujący.

 

Do generatora przechodzimy w momencie, gdy mamy gotowy projekt zapisany w odpowiednim formacie. Jak przygotować grafikę do druku na ubraniach? Pamiętajmy o minimalnej wymaganej rozdzielczości. Jeżeli chodzi o maksymalną wielkość, podstawowa zasada mówi, że im większa, im lepszej jakości grafika, tym korzystniej będzie prezentował się nadruk. Osoby, które oczekują wysokiej jakości druku, mogą przygotować swój motyw w rozdzielczości 300 DPI oraz rozmiarach ok. 4000×4000 px.

 

Amatorzy chcący mieć koszulkę z własnym wydrukiem mogą przesłać do firmy maila z zapytaniem o pomoc. Chodzi przy tym o drobne poprawki, które nie wymagają dużych nakładów pracy. Przykładowo, przedsiębiorstwo może samodzielnie usunąć tło w kolorze materiału, na który ma trafić grafika. Dzięki temu np. na czarnej koszulce nie pojawi się czarny kwadrat z wybranym przez nas motywem. Prócz tego zazwyczaj generatory koszulek obsługują przezroczystość w plikach PNG i GIF.

Jak przygotować projekt do druku na ubraniach?

Wiemy już, w jakich programach można zaprojektować grafikę. Dowiedzieliśmy się, jaką powinna mieć rozdzielczość oraz format, aby po trafieniu na koszulkę nie straciła na jakości. Poznaliśmy też generator koszulek, w którym tworzymy swój unikatowy egzemplarz. O czym jeszcze musimy wiedzieć, zanim złożymy zamówienie? Prócz informacji o tym, jak przygotować projekt do druku na ubraniach, potrzebne nam będą dane o samych ubraniach. Nie na każdym materiale możemy drukować określoną metodą. Przykładowo, jeśli chcemy mieć koszulkę sportową z bajecznie kolorowym nadrukiem, wybierzmy sublimację. Jeżeli wolimy biały wzór na stroju z bawełny, lepszy może być druk pigmentowy.

 

Ostatnia, piąta rada dotyczy wyboru firmy. Jeśli przyłożymy się do poszukiwań sprawdzonej marki, będziemy mieć gwarancję, że otrzymamy wysokiej jakości produkt. Nawet gdy brakuje nam wiedzy o metodach nadruku, przedstawiciel danej firmy z pewnością nam pomoże.

Zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

+48 881 660 555 +48 533 296 734 lub napisz do nas!

Kadok.pl © Copyright 2021. All Righs Reserved.
realizacja: SEM7.pl