Jak wygląda proces sublimacji w druku na odzieży?

Koszulki z unikatowymi nadrukami cieszą się coraz większym powodzeniem. Współcześnie można je nie tylko kupić, lecz również samodzielnie zaprojektować. Osoby chcące to zrobić poszukują odpowiedniej metody. Oryginalny wzór może trafić na koszulkę przeznaczoną na prezent, strój pamiątkowy dla zespołu pracowników czy uczestników jakiegoś projektu (np. konkursu, turnieju etc.). Przy czym należy wiedzieć, że nie każdy rodzaj nadruku będzie nadawał się do niewielkiego nakładu. Jeśli myślimy o jednej czy maksymalnie kilku sztukach, warto wziąć pod uwagę sublimację. To jedna z najbardziej innowacyjnych technik nadruku, zapewniająca wiele możliwości.

Co to jest sublimacja?

Rozpoczynając temat nadruku sublimacyjnego na odzieży, należy powiedzieć, że to jedna z najtrwalszych oraz najpopularniejszych technik znakowania ubrań. Z powodzeniem może być wykorzystywana przy realizacji projektów na bazie zdjęć. Perfekcyjnie odwzorowuje detale, kolory, tony oraz odcienie, przez co motyw na odzieży prezentuje się realistycznie. Nadaje się zarówno do prostych, jak i niezwykle skomplikowanych wzorów.

 

Poza atutami istnieją też ograniczenia dla metody takiej jak sublimacja Druk na odzieży w jasnym kolorze, wykonanej z materiałów, w których przeważa poliester - to podstawowe wytyczne, którymi musi kierować się osoba zamierzająca zrealizować swój projekt z użyciem tego rozwiązania. Prócz ubrań może oznakować w ten sposób torby, poszewki na poduszki, parasole albo smycze. Do nadruku sublimacyjnego nadaje się praktycznie wszystko, co zawiera minimum 80% poliestru.

Sublimacja - na czym polega?

Na czym konkretnie polega drukowanie sublimacyjne na ubraniach? Wykorzystuje się w nim specjalny tusz, który nakłada się na papier do sublimacji. Inna jego nazwa to papier transferowy. W kolejnym kroku nadruk przenosi się z papieru na materiał przy użyciu prasy do sublimacji. Przy pomocy wysokiej temperatury podgrzewa się barwnik. Dzięki temu może zmienić swój stan skupienia (ze stałego na gazowy) oraz przeniknąć do włókien poliestrowych. Kiedy cały nadruk wniknie we włókna, temperatura ulega obniżeniu, a same włókna zamykają się jak łuski włosa. To sprawia, że motyw nie tyle trafia na powierzchnię materiału, co zostaje w niego wdrukowany.

 

Tak pokrótce można opisać proces znakowania metodą sublimacji. Nadruk sublimacyjny na odzieży umożliwia nanoszenie na materiał dowolnych, nawet złożonych wzorów, które będą długo wyglądały świetnie. Niewyczuwalne na ubraniu, a jednocześnie bardzo trwałe, mogą zdobić koszulki lub inne elementy stroju (bluzy, spodnie, legginsy etc.). Zazwyczaj można je zobaczyć na odzieży sportowej, gdyż powstaje na bazie poliestru.

 

Jak wygląda proces sublimacji

Nadruk sublimacyjny na odzieży - zalety

Metoda sublimacji wyróżnia się mnóstwem zalet. Do najważniejszych zalicza się rewelacyjna trwałość. Nadruki wykonane przy zastosowaniu tej opcji prezentują się atrakcyjnie przez bardzo długi czas. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że mogą wyglądać lepiej znacznie dłużej niż ubranie, na których się znajdują. Jeżeli posłużono się sublimacją w prawidłowy sposób, nadruk będzie praktycznie niezniszczalny. Nic dziwnego, że to rozwiązanie cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem klientów detalicznych oraz dużych przedsiębiorstw.

 

Kolejny atut to możliwość druku większości elementów, grafik, zdjęć czy napisów o bardzo dobrej jakości oraz trwałości. W porównaniu z sublimacją inne techniki dostępne aktualnie na rynku dają efekty widoczne do pewnego momentu. Zazwyczaj po kilku lub kilkunastu praniach nadruk staje się mniej wyrazisty albo blaknie. Niekiedy schodzi z powierzchni ubrania całkowicie. Tymczasem sublimacja pozwala cieszyć się nim przez długi czas.

 

Metodę wykorzystuje się najczęściej w przemyśle odzieży sportowej. Ten sektor bazuje na materiałach zawierających głównie poliester. Tkaniny na jego bazie wyróżnia wysoka oddychalność, lekkość oraz szybkość wysychania, co sprawia, że sprawdzają się na treningach. Z tego powodu po nadruk sublimacyjny chętnie sięgają firmy produkujące stroje sportowe. Mogą oferować klientom atrakcyjne modele ubrań, które będą znakomicie prezentować się nawet po intensywnym użytkowaniu. Zwracają uwagę na sublimację również dlatego, że za doskonałą jakością nadruku idzie stosunkowo niski koszt produkcji.

Sublimacja druk na odzieży - możliwości

Mówiąc o nadruku sublimacyjnym, warto podkreślić, że nadaje się nie tylko na centralne części torsu. Bez problemu zdaje egzamin w sytuacjach, gdy chcemy pokryć konkretnym wzorem całą koszulkę czy np. powierzchnię spodni. Przy pomocy tej techniki można realizować duże zlecenia w szybkim czasie, spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Jakość nadruku metodą sublimacji robi wrażenie, tak samo jak jego odporność na spieranie. Łatwo zrozumieć, czemu wydruki oferuje coraz więcej firm specjalizujących się w tego rodzaju działalności. Zakup maszyny do wykonywania nadruków sublimacyjnych na materiałach poliestrowych to inwestycja w rozwój przedsiębiorstwa.

Druk sublimacyjny - najważniejsze cechy

Jak widać, sublimacja cechuje się licznymi zaletami. Wśród najważniejszych cech, którymi się wyróżnia, można wymienić niezwykle realistyczny, a zarazem odporny nadruk. Uzyskany tą metodą obraz (zdjęcie, grafika etc.) przetrwa wiele prań bez szwanku. Nie spierze się, ponieważ barwnik wniknął głęboko w strukturę materiału. Niestraszne mu ręczne czyszczenie, pranie, ścieranie czy szkodliwe warunki atmosferyczne.

 

Poza rewelacyjną wytrzymałością nadruk zachwyca cyfrową jakością - widać na nim każdy, nawet najdrobniejszy detal. Podobnie jak przy druku cyfrowym, dzięki sublimacji można bez problemu oddać pełną gamę kolorystyczną motywu. Nie będzie problemu np. z przejściami tonalnymi czy cieniami. Ostatni atut to możliwość druku nawet od jednej sztuki. Jeśli ktoś chciałby sprezentować bliskiej osobie bądź sobie egzemplarz wyjątkowej koszulki, nic nie stoi na przeszkodzie. Przy indywidualnym zamówieniu trudno o lepszy wybór niż metoda nadruku sublimacyjnego na odzieży.

Zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

+48 881 660 555 +48 533 296 734 lub napisz do nas!

Kadok.pl © Copyright 2021. All Righs Reserved.
realizacja: SEM7.pl